Łosoś w skorupce

  • Poziom trudności: trudne
  • Temperatura: 180°C
  • Czas: 27 minuty
  • Funkcja: Multi Power

Składniki

80 g masła

3 jajka

35 g mąki

250 g świeżego łososia

200 g ciasta francuskiego

100 g ryżu

1 szalotka

100 g bulionu warzywnego

Sól i pieprz

Liście laurowe

Przygotowanie

Krok 1

Posiekać szalotki i usmażyć je na patelni do miękkości na niewielkiej ilości masła. Doprowadzić bulion do wrzenia. Wsypać ryż, dodać usmażoną szalotkę i mieszać tak, by pokryć wszystkie ziarenka, następnie dodać bulion, przyprawić liściem laurowym i ponownie doprowadzić do wrzenia. Przykryć naczynie folią aluminiową, zdjąć z palnika i pozostawić na około 15 minut.

Krok 2

Przełożyć ryż na duży talerz, dodać dwa kawałki masła i pozostawić do ostygnięcia. Usunąć z łososia skórę i ości, umyć go i pokroić w kostkę.

Krok 3

Rozwałkować na posypanej mąką stolnicy ciasto francuskie, wyciąć z niego dwa prostokąty - jeden nieco większy od drugiego.

Krok 4

Włożyć większy prostokąt ciasta do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego. Posmarować powierzchnię rozmąconym żółtkiem; przykryć ryżem, pozostawiając nieco przestrzeni na krawędziach. Posmarować tę powierzchnię rozmąconym żółtkiem, umieścić na wierzchu łososia, dodać sól i pieprz do smaku.

Krok 5

Przykryć drugim prostokątem ciasta francuskiego i skleić z dolną warstwą, wykonując trzy nacięcia na powierzchni. Posmarować ciasto rozmąconym jajkiem i włożyć do piekarnika.

W przypadku przepisu pojedynczego umieścić formę na półce 3.