Zlewozmywaki

   

Jakie informacje muszę przygotować idąc do sklepu z zamiarem kupna zlewozmywaka Franke?

 

Przede wszystkim należy znać wymiary szafki zlewozmywakowej (tzw. podbudowy), czyli jej szerokość, głębokość i odstęp od ściany, a także usytuowanie (na prostej ścianie czy w rogu kuchni). Dobrze jest też sprawdzić sposób montażu baterii. Ponadto trzeba podjąć decyzję, jak będzie połączony zlewozmywak z blatem kuchennym (patrz też kolejne pytania) i jakie funkcje ma spełniać nowy zlewozmywak. Najlepiej jednak - przed udaniem się do punktu sprzedaży - dokonać wstępnego wyboru zlewozmywaka Franke w domu posługując się wyszukiwarką produktów na naszej stronie.

   
    

  

Co należy rozumieć przez określenie „podbudowa zlewozmywaka” i jak dopasować zlewozmywak Franke do jej wymiarów?

Podbudowa to nic innego, jak fachowe określenie szafki kuchennej lub innej konstrukcji, na której zamontowany jest zlewozmywak. Wyróżnia się kilka standardowych szerokości podbudowy szeregowej: 30, 40, 45, 50, 60 czy 80 cm. Są również dwa typy podbudowy narożnej: 90 / 90 cm i 105 / 105 cm. W katalogu online na naszej stronie oraz materiałach Franke dostępnych w punktach sprzedaży znajdują się informacje i szczegółowe rysunki montażowe, które umożliwiają dobór zlewozmywaka do podbudowy lub odwrotnie.

 

Co to znaczy, że zlewozmywaki fragranitowe FRANKE są zabezpieczone powłoką antybakteryjną Sanitized®?

 

Tak zabezpieczony fragranit zawiera srebro, które jest aktywnym składnikiem materiału. Ogranicza ono rozwój bakterii i drobnoustrojów. Drobinki srebra destabilizują błonę komórkową bakterii. W ten sposób utrudniają one oddychanie i odżywianie komórki jak również jej podział. Testy wykazały, że fragranit zabezpieczony powłoką Sanitized® ogranicza rozwój bakterii i mikroorganizmów w 99%.

      

  

Jak długo powłoka Sanitized® zabezpiecza zlewozmywak fragranitowy?

 

Zabezpieczenie powierzchni powłoką Sanitized® ma trwałą skuteczność. Nawet po wielu latach użytkowania jony srebra nie tracą swego działania.

   

  

Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje zlewozmywaków: nakładane (zwane też nasadowymi), wbudowywane (lub wpuszczane), montowane na równi z blatem i podbudowywane. Na czym polegają różnice między nimi i jaki rodzaj stosować w jakich okolicznościach?

 

Zlewozmywaki nakładane to produkty z rodzin Franke Daria i Franke Sara, są one umieszczane bezpośrednio na standardowej podbudowie bez blatu. Są bardzo proste w montażu.

 

Zlewozmywaki wbudowywane wymagają wmontowania od góry w przygotowane wycięcie blatu nałożonego na podbudowę. Wycięcia dokonuje się wg wytycznych producenta lub wg dostarczonego wraz z produktem szablonu. Oferta tego typu zlewozmywaków jest najbogatsza. Niektóre rodziny wyposażone są w system szybkiego montażu Slim - fix.

 

Zlewozmywaki i komory do podbudowy są przykręcane i przyklejane od spodu do wyciętego blatu kuchennego. Montaż od dołu możliwy jest w przypadku blatów granitowych, kompozytowych lub z litego drewna. W przypadku blatów powlekanych tworzywem sztucznym taki sposób montaż zlewu jest wykluczony. Zlewozmywaki do podbudowy mogą być zrównane z blatem lub wystawać spod niego, tak by możliwe było stosowanie wyposażenia dodatkowego.

 

Zlewozmywaki montowane na równi z blatem wymagają właściwego przygotowania powierzchni blatu kuchennego. Zlewozmywak przytwierdza się w wyfrezowanym odpowiednio otworze, a przestrzeń pomiędzy blatem, a zlewozmywakiem wypełnia się masą silikonową, aby zapewnić stabilne połączenie. Ten sposób montażu jest możliwy w blatach z naturalnego kamienia lub nowoczesnych blatach kompozytowych.

   

  

Franke oferuje bogaty wybór jedno-, półtora- i dwukomorowych zlewozmywaków. Czym w takim razie kierować się wybierając rodzaj i liczbę komór?

 

Dobór zlewozmywaka do kuchni to kwestia bardzo indywidualna gdyż nie ma idealnych rozwiązań pasujących do wszystkich kuchni. Każda osoba stająca przed wyborem nowego zlewozmywaka musi przeanalizować swoje potrzeby, możliwości i styl życia, aby prace kuchenne były wygodniejsze i przyjemniejsze, a przestrzeń w pomieszczeniu optymalnie wykorzystana.Dla osób, które wyposażają kuchnię w zmywarkę, wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Zlewozmywak dwukomorowy przyda się osobom, które zmywają naczynia ręcznie, pod warunkiem, że dysponują wystarczającą przestrzenią. W mniejszych kuchniach dobrym wyjściem może okazać się zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem.

      

 

Dlaczego tak ważny jest wybór właściwego zlewozmywaka, do jakich innych czynności poza zmywaniem naczyń może być potrzebny?

 

Materiały z jakich wykonywane są współczesne zlewozmywaki Franke – stal szlachetna lub kompozyty mineralne – posiadają zalety, które w połączeniu z oferowanym wyposażeniem dodatkowym, umożliwiają wykonywanie przy ich pomocy do 60% czynności przypadających w kuchni. Przykłady dodatkowych funkcji zlewozmywaka Franke to: obieranie, czyszczenie, odsączanie, płukanie oraz rozdrabnianie owoców i warzyw, krojenie pieczywa, mięsa i ryb, rozmrażanie produktów spożywczych, mieszanie składników potraw, mycie dużych przedmiotów i naczyń, odstawianie gorących naczyń, suszenie naczyń i sztućców.

  

  

Jakie są podstawowe akcesoria zwiększające funkcjonalność zlewozmywaków Franke?

 

Oferujemy bogaty wybór akcesoriów, takich jak wkładki ociekowe, ociekacze Troflex, deski kuchenne, dozowniki mydła lub płynu do zmywania, tarki czy pojemniki na sztućce. Polecamy zapoznanie się z systemem relingów Gallery i dopasowanych do nich akcesoriów, które znacząco zwiększają funkcjonalność każdego zlewozmywaka.

   

  

Jakie rozwiązania stosować w małych kuchniach, aby mimo ograniczonej przestrzeni zapewnić komfort zmywania i przygotowywania potraw?

 

Franke dysponuje szerokim wyborem zlewozmywaków do szafek o szerokości 50, 45, 40, a nawet 30 cm. Jednym z mniejszych modeli, który idealnie sprawdzi się w małym mieszkaniu, jest zlewozmywak stalowy Baltic marki Franke. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach: model dwukomorowy do standardowej szafki kuchennej o szerokości 80cm i jednokomorowy z ociekaczem, wymagający zaledwie 50 cm podbudowy. Cechą charakterystyczną zlewozmywaków z rodziny Baltic jest zaokrąglony kształt komór, tak lubiany przez polski rynek. Pomimo niewielkich rozmiarów, zlewozmywak Baltic jest niezwykle funkcjonalny - połączenie pełnowymiarowej komory i ociekacza lub dwóch komór zapewnia wygodę podczas wykonywania podstawowych kuchennych czynności - przygotowywania posiłków i zmywania naczyń.

   

  

Do jakich celów służy stanowiąca element wielu zlewozmywaków Franke mniejsza komora pomocnicza?

 

Podstawową funkcją komory pomocniczej jest ułatwienie płukania wielu artykułów spożywczych. Szczególnie w połączeniu z wkładką ociekową, komora pomocnicza jest doskonała do odsączania warzyw i owoców, ale także ociekania sztućców. Wkładka może spełniać również rolę durszlaka, służąc do odcedzania produktów spożywczych.

   

   

Jak utrzymać estetykę i czystość zlewozmywaka ze stali nierdzewnej oraz jakich używać do tego środków?

 

Po użyciu należy spłukać zlewozmywak i wytrzeć go do sucha. Raz dziennie przemyć ogólnodostępnym preparatem do powierzchni stalowych (np. mleczkiem Franke Sunshine), wytrzeć do sucha i lekko natłuścić olejem jadalnym. Silne zabrudzenia można czyścić pastą Franke Twister. Nie należy dopuszczać do kontaktu ze zlewozmywakiem silnych kwasów oraz preparatów zawierających chlor. Szczegółowe instrukcje znajdują się na wkładce załączonej do zlewozmywaka Franke.

   

  

Co to są zlewozmywaki kompozytowe?

 

Kompozyty to związane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w bardzo trwałą i jednorodną masę składniki mineralne. Wykonane z nich zlewozmywaki Franke są odporne na wysoką temperaturę, działanie zasad i kwasów organicznych oraz na różnorodne uszkodzenia, które mogłyby powstać w trakcie wykonywania normalnych czynności w kuchni. Ponieważ silnie barwiące ciecze nie wnikają w strukturę kompozytów, łatwo utrzymać wykonane z nich zlewozmywaki w czystości.

   

  

Jak utrzymać estetykę i czystość zlewozmywaka wykonanego z kompozytu mineralnego oraz jakich używać do tego środków?

 

Po użyciu należy spłukać zlewozmywak i wytrzeć go do sucha. Raz dziennie przemyć ogólnodostępnym delikatnym preparatem czyszczącym w postaci płynu, mleczka lub pasty, następnie wytrzeć do sucha i lekko natłuścić olejem jadalnym. Silne zabrudzenia czyścić spirytusem, mleczkiem, łagodnym proszkiem do szorowania lub pastą Franke Twister. Odłogi z kamienia kotłowego usuwać po namoczeniu octem. Szczegółowe instrukcje znajdują się na wkładce załączonej do zlewozmywaka Franke.